Pravidla pro řízení obytného vozu

Rozhodli jste se vyzkoušet cestování obytným automobilem? Máme pro vás několik základních rad, na co před cestou nezapomenout a na co je dobré při cestách obytným autem myslet, aby vše proběhlo podle vašich představ.

Chystáte se poprvé cestovat s obytným vozem? Nepodceňte přípravu

Cestování s obytným vozem nebo karavanem nabývá v posledních letech na své popularitě. Dovolená na kolech nabízí větší svobodu, bližší kontakt s přírodou i více zážitků. Pokud se chystáte karavaning vyzkoušet poprvé, nezapomeňte se na první cestu důkladně připravit.

Jaký potřebujete řidičský průkaz

Nejprve je důležité rozhodnout se, zda si auto vypůjčíte, koupíte si nový obytný vůz, karavan či obytné auto z bazaru, nebo si za automobil připojíte obytný přívěs. Vlastníci řidičského průkazu skupiny B mohou řídit obytný vůz s hmotností do 3,5 t nebo karavan s hmotností do 750 kg, který se i s osobním automobilem vejde do hmotnosti 3,5 t a pojme maximálně 8 pasažérů plus řidiče.

Pokud má obytný vůz nebo auto s karavanem více než 3,5 t, je nutné si rozšířit řidičský průkaz na typ B96 na vozy do 4,25 t. K získání stačí složit praktickou zkoušku z jízdy, zejména obtížnější couvání. Na větší obytný vůz nebo připojení většího karavanu k osobnímu automobilu je třeba rozšířit řidičské oprávnění na typ B + E, kde už je třeba složit praktickouteoretickou zkoušku. Při zapůjčení karavanu si v technickém průkazu zkontrolujte, jakou zátěž váš osobní vůz zvládne uvézt.

Příprava na cestu obytným vozem

Důležité je naplánování jízdní trasy. Zjistěte si, jaké silničnídálniční mýto se na daný automobil vztahuje, jaká je pro něj stanovena povolená rychlost a kam můžetenesmíte zajet. Využijte speciální navigace pro obytné vozykaravany, díky kterým se snadněji vyhnete silnicím s omezenou výškou, šířkou, délkou nebo zátěží. Při balení si kromě množstvíhmotnosti zavazadel pohlídejte jejich bezpečné upevnění. Do kempůpřírody si přibalte dostatek plynu na vaření, pitné vodyhygienických potřeb. Některé kempy nemají odpovídající zázemí, proto se informujte předem.

Parkování a kempy

Výhodou tohoto způsobu cestování je kromě svobody pohybu i blízký kontakt s přírodou. V Evropě je poměrně bohatá síť kempůparkovacích míst pro karavany, které se často označují pojmem Stellplatz. K vyhledání vhodného místa pro pobyt v kempu nebo v přírodě vám pomůže chytrá aplikace, jako je Park4night nebo Campercontact, které fungují online a za poplatek i v offline verzi.

Pojištění je nezbytností

Zejména při cestování do zahraničí je nutné zajistit vhodné pojištění. Kromě povinného ručeníhavarijního pojištění se vyplatí uzavřít i soukromé cestovní pojištění s dostatečným limitem pojistného krytí a celou řadou dalších pojistných parametrů, které ochrání vaši peněženku i zdraví všech cestujících. Pokud jste již majitelem obytného vozu či karavanu, neváhejte využít náš servis.

Novinky na Váš e-mail

Kategorie

Kontakt
Showroom

Resl group s.r.o.
K sídlišti 442
549 54  Police nad Metují

  Zobrazit na mapě

Kancelář

Resl group s.r.o.
Žďár nad Metují 202
549 55  Žďár nad Metují

  Zobrazit na mapě