Obytné vestavby do dodávek

V dnešní době nabízí obytné vestavby do dodávek téměř každá značka a jejich podíl mezi novými prodanými obytnými vozy dosahuje 30 %. Obytná dodávka s vestavbou má ve srovnání s většími alkovnami či polointegrovanými vozy řadu výhod. Proč je tak populární a pro koho se vestavba hodí?

Proč vsadit na vestavbu do dodávky

Obytná vestavba má kratší délku a poskytuje lepší manévrovací prostor. Můžete se s ní vydat do horských vesniček i úzkých ulic a zaparkujete i ve městě, kde nezaberete 2 místa. Dodávka má také nejblíže k řízení osobního auta. Při hmotnosti do 3,5 tuny vám navíc stačí řidičský průkaz skupiny B. Z konstrukčního hlediska je díky pevné železné karoserii obytná vestavba i nejbezpečnější.

Komfortní vybavení téměř jako ve velkém obytném autě

Na palubě vestavby je i standardní výbava jako u větší vozů. Chemické WC se sprchovým koutem, lednici, dvouplotýnkový vařič a umyvadlo doplňuje sezení pro 4 osoby, z nichž 2 mají otočné sedačky s područkami. Příjemná je i spotřeba, která se však odvíjí i od stylu jízdy. Navíc jde o nejlevnější obytné vozy. Ty s dostačujícím komfortem cena začíná asi na milionu korun.

Co je třeba zvážit u obytných vestaveb

Dodávka je asi nejsnazší cestou k obytnému automobilu s pohonem všech čtyř kol. Jen je třeba zvážit všechna pro i proti, a zda opravdu 4x4 využijete. Rozdíl hmotnosti mezi předokolkou a čtyřkolkou může být i 200 kg, což způsobuje problém kvůli doložnosti, pokud chcete zůstat v kategorii do 3,5 tun. Kvůli zadnímu náhonu je podlaha o 10 cm vyšší a při provedení 4x4 se standardní střechou H3 se ve voze vzpřímeně nepostavíte. Vysoká střecha H3 zase zvyšuje odpor vzduchu. Valivý odpor všech hřídelí a soukolí, které vezete navíc, vaši spotřebu a jízdní komfort nijak nezlepší.

Co by vám mohlo chybět

K dispozici je nejužší vnitřní prostor ze všech obytných vozů. Ulička mezi přední částí kabiny a ložnicí je při vaření složitě průchozí. Někteří výrobci, jako třeba VanTourer, přestěhovali nádrž na vodu ze skříně pod lůžkem pod auto a plynové topení s ohřevem teplé vody nahradil naftovým, což dává o 40 % více úložného prostoru. Ten ocení hlavně rodiny s dětmi. Pokud vám napříč orientovaná postel nevyhovuje, podélné spaní výrobci umísťují jen do nejdelších verzí dodávek. Výrobce obytných aut Forster však v sezoně 2023/2024 přichází s novinkou FORSTER 599 EB, kde při celkové délce 6m je možné vybrat specifikaci s podélným spaním. Zvážit je třeba i tepelné ztráty a slabší izolační vlastnosti. V zadní části je kvůli dvoukřídlým dveřím vždy o něco chladněji.

Pokud stále váháte, zda stísněnější prostory s rodinou zvládnete, zkuste si půjčit obytnou vestavbu třeba jen na víkend a vyzkoušejte ji, než se rozhodnete ke koupi. Uvidíte, zda je pro vás jako stvořená.

Novinky na Váš e-mail

Kategorie

Kontakt
Showroom

Resl group s.r.o.
K sídlišti 442
549 54  Police nad Metují

  Zobrazit na mapě

Kancelář

Resl group s.r.o.
Žďár nad Metují 202
549 55  Žďár nad Metují

  Zobrazit na mapě