Zákaz spalovacích motorů ve Velké Británii ovlivní karavany

Velká Británie a konec spalovacích motorů od roku 2030. Které země chystají podobný zákaz a co to znamená pro karavany? Vláda Velké Británie urychluje přechod na ekologickou automobilovou dopravu. Od roku 2030 bude zakázán prodej automobilů s benzínovým a naftovým motorem. Co to znamená pro obytné vozy?

Co znamená zákaz spalovacích motorů pro karavany?

Od roku 2030 už ve Velké Británii nebude možné zakoupit automobil s výhradně spalovacím motorem. Vozy na hybridní pohon budou povoleny jen do roku 2035. Pro karavanisty to znamená velký problém. Elektromobily, které budou schopné utáhnout rodinný karavan na delší vzdálenost a obytné vozy nad 3,5 tuny za dostupnou cenu, jsou nyní pro výrobce automobilů velkou výzvou.

Následky pro karavaning

Ve Velké Británii je v současné době registrováno asi 520 000 karavanů a 228 000 obytných automobilů. Více než milion karavanistů utratí v cestovním ruchu, a to včetně toho domácího, značný finanční obnos, který je důležitý pro ekonomiku. Průměrná dovolená s karavanem představuje výdaje v průměru 101 liber denně, což je asi 3 000 korun za den.

Britští výrobci karavanů

Změna se dotkne i britských výrobců karavanů a obytných vozů, kteří nemohou vývoj elektrických vozidel nijak ovlivnit a urychlit. Přednost dostane výroba osobních automobilů a nákladních vozidel. Karavaning nebude prioritní oblast pro optimalizaci. I když třeba značka Dethleffs představila jeden z prototypů obytných vozů na elektropohon, jeho převedení do praxe je ještě běh na dlouhou trať.

Další evropské země

·        Francie vydává od roku 2024 zákaz vjezdu dieselů do Paříže, od roku 2030 zákaz vjezdu všem spalovacím motorům do Paříže a od roku 2040 ve Francii lze zaregistrovat jen elektromobil

·        Norsko od roku 2025 umožní zaregistrovat pouze elektrické vozidlo

·        Velká Británie vydává od roku 2030 zákaz vjezdu všem spalovacím motorům do Londýna, od roku 2030 zde zaregistrujete pouze elektrické vozidlo

·        Nizozemsko a Švédsko umožní od 2030 zaregistrovat pouze elektrické vozidlo

·        Německo má termín registrace výhradně elektromobilů v jednání

·        Slovinsko umožní od roku 2030 zaregistrovat pouze vůz s emisemi méně než 50 g CO2

·        Španělsko vydává od roku 2030 zákaz vjezdu všem spalovacím motorům do Barcelony

·        Dánsko vydává od roku 2030 zákaz vjezdu všem spalovacím motorům do Kodaně

Britský karavanový svaz NCC

Britský karavanový svaz NCC - National Caravan Council před uvedeným termínem 2030 důrazně varuje. I když obecně podporuje trend snižování emisí z dopravy, zdůrazňuje, že přechod na čistě elektrický pohon bude u obytných vozů výrazně komplikovanější než u ostatních typů automobilů. Překvapivě se zákaz navíc týká i full-hybridů a vyhráno nemají ani plug-in hybridy do zásuvky.

NCC navrhuje vládě, aby zdůrazňovala ekonomický potenciál karavaningu a podporovala výrobce automobilů k nabídce odlehčených podvozků pro stavbu elektrických obytných vozů a udávání certifikovaných údajů o parametrech elektrických vozidel v oblasti tažení přívěsů a podporovala rozvoj infrastruktury i stavbu velkokapacitních rychlonabíječek na venkově a v autokempech.

Aby vláda usnadnila přechod z klasických automobilů na elektromobily, bude investovat do výstavby veřejných nabíječek 1,3 miliardy liber, tedy přes 38 miliard korun a další stamiliony liber na různá zvýhodnění pro pořízení elektromobilu, do vývoje baterií a jejich výroby i do rozvoje elektráren.

Novinky na Váš e-mail

Kategorie

Kontakt
Showroom

Resl group s.r.o.
K sídlišti 442
549 54  Police nad Metují

  Zobrazit na mapě

Kancelář

Resl group s.r.o.
Žďár nad Metují 202
549 55  Žďár nad Metují

  Zobrazit na mapě