Jak předejít poškození obytného auta mrazem

Pokud v zimě svým bydlíkem necestujete a sezóna pro vás pomalu končí, je čas obytné auto či karavan zazimovat, abyste na jaře neřešili problémy s vybitou baterií nebo mrazem roztrhanými trubkami a bojlerem. Jak správně zazimovat obytné auto či karavan?

Elektřina a nástavbová baterie

Nástavbový akumulátor v podobě olověné baterie je lepší v zimě udržovat stále nabitý. Pokud máte možnost vůz 1x za měsíc na den připojit na elektřinu nebo máte na střeše solární panel a parkujete venku, není nutné vyndat baterii. Bez možnosti připojení do sítě baterii vyjměte a uložte ji v teple.

U lithiové baterie je třeba si dát pozor na teplotu. Nelze ji nabíjet při teplotě pod 5 °C. Jestliže je vybitá a ve voze je nízká teplota, nejprve musím auto připojit k elektřině pro získání energie pro topení. Lithiová baterie se začne nabíjet, až se interiér ohřeje. Stav lithiové baterie kontrolujte.

Vodovodní systém a odpad

Důležité je vypuštění vody z trubek a bojlerů, aby vedení vody nezamrzlo. V systému je bezpečnostní pojistný ventil, který reaguje na teplotu v interiéru. Pokud se přiblíží k 0 °C a hrozí zamrznutí vody, automaticky se otevře a voda vyteče trubkou pod obytným autem. Riskujete však, že v některé části systému zůstane trochu vody, která zamrzne a roztrhá vedení. Vypouštění vody je proto bezpečnější.

Jak na vypuštění vody před zimou v obytném autě
·        Odstavte karavan či obytný vůz na rovnou plochu

·        Otevřete plnící víčko nádrže na čistou vodu

·        Otevřete uvnitř ve voze vypouštěcí ventil nádrže s čistou vodou

·        Otevřete všechny vodovodní kohoutky v autě do polohy mezi teplou a studenou vodou, díky čemuž nezůstane žádná část vody ani v jedné z větví vodovodního systému

·        Otevřete také bezpečnostní ventil topného a vodovodního systému

·        Otevřete nádrž na odpadní neboli šedou vodu

·        Počkejte, až všechna voda vyteče

·        Pusťte vodní čerpadlo na prázdno, aby se celý systém profoukl

Vodovodní baterie v obytném voze

V trubkách a v kohoutku nesmí zůstat ani kapka vody, která by mohla zamrznout. Pak bez úhony přečkají zimu. Doporučujeme karavan projet a otevřít vypouštěcí ventily i vodovodní baterie asi 20 km před domem, aby se voda během jízdy sama vytřepala a odkapala. Doma otevřené baterie profoukněte kompresorem nebo balónkem a nechte je otevřené i přes zimu. Nezapomeňte otevřít a profouknout i venkovní sprchu a zkontrolovat nádrž na šedou vodu.

Interiér a příslušenství

Odneste z karavanu všechny potraviny, ať se tam nedostanou myši. Vykliďte lednici, umyjte ji, vydezinfikujte a nechte otevřenou. Odneste povlečení, ručníky a utěrky, aby nezatuchly. Zkontrolujte vlhkost ve voze a během zimy občas vyvětrejte. Vyčistěte WC kazetu, nechte ji vyschnout a skladujte otevřenou v suchu. Gumové části ošetřete silikonovým olejem. Nechte vyschnout markýzy, aby neplesnivěly. Odneste cennosti a zkontrolujte zabezpečení vozu.

Na co nezapomenout

Parkujte na bezpečném místě s mírným náklonem, ať z auta voda stéká. Neparkujte pod stromy, odkud padá sníh i větve. Krycí plachta musí ventilovat, ať vůz nevlhne a neplesniví. Zkontrolujte podvozek a motor, před zimou dofoukněte pneumatiky na správný tlak a vůz pravidelně kontrolujte. 

Novinky na Váš e-mail

Kategorie

Kontakt
Showroom

Resl group s.r.o.
K sídlišti 442
549 54  Police nad Metují

  Zobrazit na mapě

Kancelář

Resl group s.r.o.
Žďár nad Metují 202
549 55  Žďár nad Metují

  Zobrazit na mapě